Novinky - nejnovější články

25. červenec 2024

 • Vědci objevili na mořském dně záhadný zdroj kyslíku. Vyrábí ho hodně a nepotřebuje světlo
  V oblasti dna Tichého oceánu, v tzv. Clarion-Clippertonově zóně, funguje přírodní zdroj, který vyrábí velké množství kyslíku. Děje se to v hloubkách kolem čtyř kilometrů, kde naprostý nedostatek slunečního světla znemožňuje fotosyntézu. Zde vyráběný kyslík tak nemůže pocházet od živých organismů typu zelené řasy či rostliny. Vědci předpokládají, že tam probíhají chemické reakce anorganického charakteru, které mohou produkovat kyslík pomocí elektrolytického štěpení molekul vody.
 • U státnic byl velký hluk, tvrdila vyhozená medička a dokládala to nahrávkou. Zastání u soudu nenašla
  Tlumený hovor členů zkušební komise přecházející místy v šepot, do toho cinkání lžiček o hrnky při míchání kávy či čaje. Takové podmínky panovaly při přípravě na zkoušku na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy ve chvíli, kdy se na opravný termín chystala jedna z mediček. Ta u zkoušky neuspěla a studium pro ni skončilo. Zastání se rozhodla hledat u soudu.
 • Pekarová proti Fialovi. Z daně na víno je koaliční telenovela
  Už jednou neprošla do konsolidačního balíčku. Potom přišel zdánlivý obrat u lidovců, kteří ji dosud bránili. Jenže ti pak zase vzali zpátečku a podpořil je i premiér. Řeč je o spotřební dani na nešumivé víno, jediný alkohol v Česku osvobozený od zdanění. Ačkoliv Petr Fiala (ODS), předseda vlády, která si zakládá na tom, že přes nesouhlas některé ze stran nic neschválí, daň nepodporuje, šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na jejím zavedení trvá.
 • OBRAZEM: Vyšehrad Fylm spěje ke dvojce
  S prvními prázdninovými dny začalo natáčení pokračování úspěšné komedie z roku 2022 Vyšehrad: Fylm s pracovním názvem Vyšehrad ². Život fotbalisty Laviho je stále jedna velká divoká jízda. Zavede ho také do jednoho vesnického fotbalového klubu, ale rovněž do ciziny. „Humor bude stále nekorektní. Obecně se řídíme heslem, že dvojky jsou lepší než jedničky,“ slibuje Jakub Štáfek alias Lavi, který je režisérem i producentem snímku.
 • Auto na Teplicku narazilo do stromu, tři lidé jsou zraněni
  Tři zraněné osoby skončily ve čtvrtek odpoledne v péči záchranářů po nárazu osobního auta do stromu u Kostomlat pod Milešovkou na Teplicku. Dva lidé zamířili s vážnými poraněními do ústeckého traumacentra, třetí člověk s podezřením na vážné zranění do teplické nemocnice. Informoval o tom mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník.
 • Muži na Jablonecku kdosi zasekl do střechy auta krumpáč. Trefil se tak, že je vůz na odpis
  Zda šlo třeba o mstu, anebo vandalství, se lze jen dohadovat. Každopádně zaseknutý krumpáč ve střeše auta není právě obvyklý obrázek. Kdosi jej zarazil do střechy octavie třicet minut po půlnoci v noci z úterý na středu v Plavech na Jablonecku.
 • Muž v Plzni řval na svou matku, že ji vyhodí z okna. Odvezla si ho policie
  Z nebezpečného vyhrožování a vydírání obvinili kriminalisté jednapadesátiletého muže z Plzně. Na matku mimo jiné křičel, že ji vyhodí z okna nebo zapálí byt. Hrozby skončily až policejním zásahem.
 • Crowdstrike se svým partnerům omluvil za IT výpadek poukazem na 10 dolarů. Sklidil posměch
  Po špatné aktualizaci softwaru, která minulý týden v pátek dopadla celosvětově na 8,5 milionu počítačů a způsobila chaos v leteckých společnostech, bankách či nemocnicích, udělala společnost Crowdstrike další přešlap, tentokrát na poli PR. Vedení firmy poslalo jako poděkování svým zaměstnancům a partnerům za jejich práci navíc při opravách systémů zákazníků voucher na Uber Eats ve výši 10 dolarů (234 Kč). Lidé nejenže kritizovali samotné gesto, ale navíc kód na uplatnění voucheru po pár hodinách nefungoval.
 • Obrana uzavřela smlouvu na nákup munice pro vrtulníky za 3,74 miliardy
  Ministerstvo obrany ve čtvrtek uzavřelo smlouvu na nákup munice pro americké vrtulníky systému H-1 za 3,74 miliardy korun. V příštích dvou letech ji dodá česká zbrojařská firma STV Group. Resort o tom informoval na síti X.
 • U istanbulské pláže se objevil opuštěný skútr plný výbušnin. Zřejmě připlul z Ukrajiny
  Opuštěný vodní skútr převážející výbušniny byl objeven ve čtvrtek u pobřeží tureckého Istanbulu. Podle televize Bengü Türk údajně pochází z Ukrajiny.
 • V německých městech razantně narostl počet loupežných přepadení
  V německých městech doslova explodovala pouliční kriminalita. Dramaticky vzrostl počet loupežných přepadení na ulici, uvádějí policejní statistiky. Situace je obzvláště alarmující v Hannoveru, hlavním městě spolkové země Dolní Sasko, kde se počet loupežných přepadení na veřejných prostranstvích během čtyř let více než zdvojnásobil.
 • Policisté na Vysočině řeší zmizení plastového kolegy
  Záhadné zmizení figuríny zobrazující policistu od hlavní silnice u Humpolce řeší místní policie. Plastový policista zmizel ze svého podstavce na chodníku ve vesnici Rozkoš ve středu v noci, aby se nečekaně objevil jen o pár kilometrů dál opřený o most v obci Vystrkov. Policie uvedla, že už našla podezřelého.
 • GM ukončuje ambiciózní projekt autonomního taxíku bez volantu
  Projekt futuristického autonomního robotického taxi Origin divize GM Cruise, který stál na vlastní platformě a postrádal volant i pedály, končí. Společnost se i kvůli nejistotě ohledně zákonů bude dál věnovat úpravám konvenčních vozidel na autonomní.
 • Klimatické změny ohrožují úložiště uhlíku v evropských lesích. Pomoci může „asistovaná migrace“
  Pouhé navýšení výsadby stromů v Evropě nebude stačit k účinnému boji proti změně klimatu a zachování kontinentální pozemní uhlíkové zásobárny. Odhalila to nově publikovaná studie Rakouského výzkumného centra pro lesy (BFW), se kterým spolupracovali vědci z mnoha zemí EU včetně týmu z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze.
 • Zemřel Karel Dyba
  Ve věku 83 let zemřel ekonom a někdejší ministr několika polistopadových vlád Karel Dyba. Informaci Novinkám potvrdilo několik zdrojů. Po odchodu z politiky působil jako velvyslanec ČR při OECD.
 • Růst ekonomiky USA ve druhém čtvrtletí prudce zrychlil na dvojnásobek
  Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí výrazně zrychlilo. Hrubý domácí produkt (HDP) se v celoročním přepočtu zvýšil o 2,8 procenta, zatímco růst v prvních třech měsících roku činil 1,4 procenta. Ve svém odhadu to ve čtvrtek uvedlo americké ministerstvo obchodu.
 • Podivínský hrabě ukryl v zámecké kapli na Domažlicku mumii. Jeho příběh táhne
  Stovky návštěvníků už zamířily do znovuotevřeného zámku v Poběžovicích na Domažlicku, jenž se letos stal národní kulturní památkou. Zajímá je především historie slavného rodu Coudenhove-Kalergi a nejčastěji se ptají na podivínského hraběte Hanse. Ten si mimo jiné pořídil egyptskou mumii, kterou tajně pohřbil v tamější kapli.
 • Pavel Mikez: Myslel jsem, že se do Vesce s Benátskou! nevejdeme
  Spolu s bratrem Petrem uspořádal Pavel Mikez první ročník festivalu Benátská noc ve Žluté plovárně v údolí obce Malá Skála v Českém ráji. Věrný mu zůstal dodnes, a byť pozměnil jeho název a změnil místo, 25. až 28. července se ve Vesci v Liberci odehraje jeho třicátý ročník. Festival Benátská! si k oslavám pozval i zahraniční hosty - Scooter, Suzi Quatro a skupinu Slade.
 • Rusko vrací těla zajatých Ukrajinců bez vnitřních orgánů, tvrdí manželka azovského bojovníka
  Těla válečných zajatců se vrací na Ukrajinu bez vnitřních orgánů. Ty se v Rusku používají k transplantacím, tvrdí manželka jednoho z vojáků azovského pluku, kteří byli zajati v Mariupolu. Téma otevřela v Ankaře, kde jednali zástupci rodin válečných zajatců s poradcem tureckého prezidenta Yalçinem Topçuem a ombudsmanem Şerefem Malkoçem.
 • Obec v Lužických horách ukazuje, jak díky sdílení elektřiny ušetří
  Jednu fotovoltaiku na budově obecního úřadu už ve Svoru v Lužických horách mají, druhou právě instalují na střeše základní školy. A začít se sdílením elektřiny chtějí co nejdřív. Protože je k tomu nutná registrace u nově vznikajícího Elektroenergetického datového centra, které zahájí provoz příští týden, chystají se tak učinit hned první den.

Otevírací doba

Pondělí 10 - 22
Úterý 10 - 22
Středa 10 - 22
Čtvrtek 10 - 22
Pátek 10 - 22
Sobota 10 - 22
Neděle 10 - 22

Rezervace

Tel.: 606 979 079